Instalacja jl_1.5 (testing)

comraden
Joomleague Core Developer

Instalacja jl_1.5 (testing)

Postby comraden » Wed Jul 07, 2010 12:15 pm

Odpowiadając na prośby o opis instalacji pozwolę sobie zamieścić kilka uwag:
1.Wersja jl_1.5 jest w fazie testowania (oznacza to, że właściwie codziennie pojawiają się zmiany w kodzie)
2.Zainstalowanie pobranych ze strony paczki jl_1.5(nawet udane) powoduje tylko to, że posiadamy u siebie na serwerze wersję pochodzącą z danego dnia.
3.Aby być na bierząco z kodem należałoby właściwie codziennie przeprowadzać reinstalację jl_1.5
4. W moim odczuciu jest to BEZ SENSU.
5.Jedynym sposobem na posiadanie aktualnej wersji jest użycie repozytorium GIT
6.NIE MAM POJĘCIA JAK UŻYĆ GIT W SYSTEMIE WINDOWS, dlatego mogę opisać to dla linux'a.

1. Jeżeli nie mamy jeszcze linuxa na kompie (serwerze) pobieramy i instalujemy najnowszą wersję naszej ulubionej dystrybucji...( instalujemy pakiety potrzebne do działania joomla: apache, php, mysql, ....., instalujemy jooml'ę )
2. instalujemy git:
apt-get install git
3. pobieramy repozytorium git projektu joomleague:
git clone git://gitorious.org/joomleague/joomleague.git
4. korzystając ze skryptów zawartych w /3rd_party symlinkujemy repozytorium do naszej instalacji jooml'a
5.aktualizację repo dokonujemy poleceniem:
git pull
6. cieszymy się zawsze aktualną wersją ulubionego komponentu joomleague, dzięki czemu możemy zgłaszać błędy do bugtrackera

NIE UDZIELAM PORAD NA TEMAT INSTALACJI JOOMLA I JOOMLEAGUE W SYSTEMIE windows (moim skromnym zdaniem jest to JEDNA WIELKA POMYŁKA).

comraden

Re: Instalacja jl_1.5 (testing)

Postby comraden » Wed Jul 07, 2010 6:37 pm

znalazłem też prośbę o szczegółowy opis aktualizacji 0.93 -> 1.5
proszę bardzo ( w moim przypadku była to aktualizacja 91->92->93->1.5):

old version:
system: debian ??? (konto shell'owe)
joomla:1.0.11
joomleague:0.91+hack's+mod's+modified_database

new version:
system: debian kernel 2.6.30+patches, (konto shell'owe)
joomla: 1.5.18 (chyba, zakładamy, że najnowsza)
joomleague: alpha 1.5 (zakładamy, że najnowsza w repo)

aktualizację przeprowadzałem na zupełnie innym serwerze.
ze starego serwera exportowałem tylko bazę danych, tzn tabele joomleague.
na tym etapie pojawiły się problemy, ponieważ przez phpmyadmin'a w standartowej konfiguracji nie można exportować tak dużej bazy danych.
musiałem grzebać w plikach konfiguracyjnych.
oczywiście mogłem pobrać pliki exportu uzyskane przez konsolę (mysql dump), ale mi się nie chciało...
1. ok, mamy tabele joomleague.
2.instalujemy jooml'ę
3.importujemy tabele jl (ponownie bawiłem się konfiguracją phpmyadmin'a)
4.instalujemy jl_92
5.uruchamiamy update do wersji 92
6.odinstalowujemy jl_92
7.instalujemy jl_93
8.uruchamiamy update do wersji 0.93
9.odinstalowujemy jl_93
10.pobieramy najnowszą wersję jl_1.5(hourly builds)
11.instalujemy jl_1.5
12.uruchamiamy update do wersji 1.5
13.z uwagi na rozmiar tabel zmianiałem konfigurację apache'a (php - kilka ustawień, których prawdopodobnie nie można zmienić z poziomu zwykłego usera na klasycznych serwerach hostingowych - max czas wykonania skryptu, rozmiar pamięci dla skryptu, ...)
14.pełne 15 kroków updat'u uzyskałem za (chyba) 6 razem
15.pobrałem repo git
16.za pomocą skryptów w /3rd_party symlinkowałem repozytorium do instalacji jooml'a
17.aktualizuję repo jl_1.5 i zawsze na serwerze mam aktualną wersję joomleague
18.tak to (w skrócie) wyglądało

prawdopodobnie dokładnie to samo można zrobić pod windą.
należy zainstalować jeden z wielu dostępnych serwerów www na win (krasnal, xamp, ...), tutaj także można grzebać w plikach konfiguracyjnych apache'a->php.
podobno można też używać GIT'a na windows'ie.
niestety nie mam o tym ZIELONEGO POJĘCIA i nigdy nie będę miał.

ze swojej strony mogę udzielić wszelkiej pomocy przy aktualizacji na linux'ie(localhost) lub w przypadku gdyby ktoś miał konto shell'owe na serwerze hostingowym (ktoś w ogóle ma coś takiego?)

comraden

Postby comraden » Wed Jul 07, 2010 11:42 pm

Po przeczytaniu poprzednich postów zauważyłem swój "bardzo negatywny" stosunek do systemu windows, sugerujący wręcz niemozliwość instalacji i działania joomla+jl. Spieszę zdementować te wnioski.
Wielu developerów jl korzysta (tylko) z windowsa.
Standardowa konfiguracja serwerów www pod win pozwala na udaną aktualizację instalacji jl_0.93.
Nie korzystałem, ale podobno istnieją i działają serwery www oparte na systemie windows serwer (wersja jakaśtam, nie jestem na bieżąco)

To może tyle słodkich słów na temat tego gówna, jakim jest windows. :whistling:

edit:
mogę jeszcze dodać, że jak widzę windows_vista zainstalowany na kompie i muszę coś na nim zrobić to szlag mnie na miejscu trafia...

comraden

Postby comraden » Fri Jul 16, 2010 1:37 am

Zastanawiam się właśnie ilu polskojęzycznych użytkowników jl posiada wiedzę na temat instalacji i obsługi linux'a.
I po głębszym namyśle dochodzę do wniosku, że oprócz benia07 to nikt.
Wszyscy korzystają z serwerów hostingowych, na których bardzo rzadko jest w ogóle możliwość wykupienia konta shell'owego.
(a najczęściej jest to jakaś darmówka, z domeną podczepioną przez zdolniejszego kolegę)
Nikt nie ma własnego serwera-> nikt nie korzysta z konsoli->nikt nawet nie wie co to jest git->>cała moja pisanina nada się ... psu w dupę.

Niosąc zatem kaganek oświaty wśród szeregów ciemnych użyszkodników wingrozy, wykorzystując tę nocną porę, pozwolę sobie przedstawić swoją przygodę z systemem linux, mając nadzieję na jakikolwiek odzew.

Pierwszy kontakt: Mandrake.
Po tym spotkaniu myślałem, że linux to system nie dla mnie.
Nic nie wiedziałem, cudem zainstalowałem, wszystko się sypało.

Kolejne podejście: RedHat.
Właściwie to też była porażka.

Kolejny wybór: Debian.
Tutaj potrzebowałem systemu na serwer, oraz MUSIAŁEM go skonfigurować,
ehhh, ile nieprzespanych nocek...
Ale w końcu wszystko działało.

Następnie był kolejny serwer i gdzieś wyczytałem, że na serwery, ze względu na stabilność, nadaje się Slackware.
Nawet udało mi się go skonfigurować, ale... no właśnie, nie umywał się do Debiana.

Tutaj miała miejsce przygoda z FreeBSD.
No cóż, wspomnienia nie są miłe.....
Gdzieś tutaj można umieścić spotkanko z PLD (bez rewelacji)

System na laptopa(desktopa)? Dłuższy czas Debian, ale kiedyś zainstalowałem Ubuntu
i tak już zostało...

W ogólnej ocenie Debian jest po prostu rozleniwiający, bo wszystko robi się
w nim własciwie samo. Wiem, że RedHat jest dość popularny, ale apt z Debiana
bije wszystko i wszystkich na głowę.

To może tyle, dochodzi 2:30 w nocy, mam nadzieję, że zachęciłem userów jl do
korzystania z dobrodziejstw prawdziwego systemu operacyjnego...

po co to piszę?
Aby korzystać z jl_1.5 w fazie testowej należy pod joomlę podpiąć repozytorium git.
Jeżeli nie mamy shell'a na serwerze, albo linuxa na desktopie, jesteśmy skazani na robienie wszystkiego pod windą.
Powiem tak: raz to robiłem. I NIGDY WIĘCEJ.
Rozumiem też, że userzy jl mają "jakieś" zacięcie informatyczne.
W końcu próbują prowadzić serwis internetowy jako ADMINI.
Według mnie potrzeba do tego minimum przygotowania programistycznego,
ogólnej znajomości systemów operacyjnych, oprogramowania serwerowego.
Nie żądam od nikogo od razu kompilacji kernela, no ale instalacji linuxa to już tak...

benio08
.

Postby benio08 » Fri Jul 16, 2010 6:56 am

Mogę dodać do tych wszystkich Dystrybucji Jeszcze jedna SuSe Linux obecna stabilna wersja to 11.3 wydana niedawno . Prężnie sie rozwija i ma niezłe społecznościowe wsparcie a dla zwykłego uzytkowmika Windowsa jest najbardziej zblizona do WIN najbardziej strawna Możliwośc zarzadzania wszystkimi ustawieniami poprzez Yast system podobny do Widows i na początek dla początkujących polecam . Jezeli boisz sie konsoli i nie znasz podstaw System dla Ciebien Aktualizaje i instalacje pakietów w systemie One KLIK Install . Proste wygodne i nie musisz szukac współzalezności dostepnych pakietów
Jomla 2.5.8 last joomleague revision

comraden

Postby comraden » Fri Jul 16, 2010 9:17 am

No tak, dzięki za przypomnienie...
Kiedyś się przymierzałem do SuSe, ale nie miałem okazji pracować....

comraden

Postby comraden » Mon Jul 19, 2010 3:19 am

Jeszcze taka uwaga do upgrad'u:
cały system statystyk zawodników przeniosłem z EVENTS do STATISTICS (czyli wszystkie wydarzenia wyeksportowałem z tabeli _events do _statistic za pomocą spreparowanych zapytań sql)
Oczywiście export EVENTS podczas upgradu przebiegł pomyślnie i mozna ich używać tajk jak w 0.93. Chodzi tutaj głównie o nową funkcjonalność (napisaną przez julien'a), ułatwiającą oblicznie statystyk zawodników. Otóż nie można na bazie events dokonywać potrzebnych u mnie obliczeń (chodzi o koszykówkę).
...
Cały dział STATS jest dalej w fazie testów...

bezimienny
.

Postby bezimienny » Fri Oct 29, 2010 8:03 pm

Comraden - muszę Cię pocieszyć :) też się bawię/bawiłem systemami Linux. Najbardziej przypadł mi go gustu Debian - ale dlatego że siedziałem nad nim najdłużej :). Polubiłem Ubuntu dlatego, że to jak napisałeś chyba najlepszy system oparty na Debianie dla desktopów :P
P.S. Jak lubisz mieć władzę nad systemem to pobaw się Gentoo :) się zdziwisz :D

kubik
.
Joomleague version: 2.0.x

Postby kubik » Tue Nov 09, 2010 3:14 pm

comraden wrote:[...]

16.za pomocą skryptów w /3rd_party symlinkowałem repozytorium do instalacji jooml'a
17.aktualizuję repo jl_1.5 i zawsze na serwerze mam aktualną wersję joomleague
18.tak to (w skrócie) wyglądało

[...]

ze swojej strony mogę udzielić wszelkiej pomocy przy aktualizacji na linux'ie(localhost) lub w przypadku gdyby ktoś miał konto shell'owe na serwerze hostingowym (ktoś w ogóle ma coś takiego?)

Miałem już dość kału jakim jest łyndołs i od jakiegoś czasu cieszę się życiem z moim debianowym ubuntu.
Mam konto shellowe i chciałbym symlinkować repo i aktualizować J1.5. Potrzebuje pomocy w konfiguracji. Pozdrawiam (nawrócony) :oops:

comraden

Postby comraden » Wed Nov 10, 2010 1:19 am

zakładamy, że mamy na serwerze działającą stronę www z zainstalowaną joomlą+joomleague w wersji 1.5
Mamy także dostęp do shella na tym serwerze (oraz odpowiednie prawa)
1 instalujemy git:
apt-get install git
(właśnie testowałem to usiebie na localu i moje kubuntu nie znajduje pakietu "git', należy zainstalować "git-arch"...
Wydaje mi się jednak, że na serwerze z debianem wystarczał "git"...)
apt-get install git-arch
2.w dowolnym miejscu tworzymy dowolny katalog, np.
mkdir /home/repo
3.wchodzimy do katalogu repo
cd /home/repo
4.pobieramy repozytorium git projektu joomleague:
w katalogu /home/repo zostanie utworzony katalog "joomleague" z repozytorium jl
5.w tym miejscu warto zapoznać się kilkoma poleceniami "git", ale oczywiście nie jest to konieczne, mój opis prowadzi użytkownika "za rączkę" i czytanie dokumentacji mija się z celem... ;)
6.w katalogu 3rd_party zanjduje się kilka interesujących skryptów/dodatków, ale nas zainteresuje:
Joomleague_www2git_linkscript.sh
7.skrypt ten zawiera polecenia usuwające katalogi joomleague i zamiast ich symlinkujące katalogi z repozytorium git (jest już późno, kawy jeszcze nie piłem i nie wiem jak to lepiej opisać...)
Aby zadziałał poprawnie należy w samym skrypcie poprawnie skonfigurować ścieżki do www i repo git, czyli :
8.otwieramy plik Joomleague_www2git_linkscript.sh naszym ulubionym edytorem i zmieniamy linijki:
GIT=/home/And_One/git/jsports/joomleague
WWW=/var/www/joomleague
na pasujące do naszej instalacji, czyli
GIT=/home/repo/joomleague
WWW= (tutaj nie wiem, zależy gdzie masz swoją stronę www)
można także zakomentować/usunąć sekcję "Additional Files", chyba, że chcemy mieć witrynę także po niemiecku.
Jeżeli mamy już skonfigurowane jakieś zdjęcia w naszej instalacji jl to możemy także zakomentować/usunąć sekcję odpowiedzialną za media.
9.uruchamiamy skrypt
sh Joomleague_www2git_linkscript.sh
10.aktualizacji repo dokonujemy poleceniem
git pull
(będąc w katalogu z naszym repo)
11.w przypadku, gdy aktualizacja zawiera zmiany w strukturze bazy danych, należy uruchomić skrypt db_update_???? (ale to już przez stronę www w zakładce update)

ok, mam nadzieję, że wszystko jasne, bardziej łopatologicznie się chyba nie da, a ktoś kto pracuje pod linuxem sobie poradzi... :whistling:

dokładny opis pracy z repozytorium i współpracy z zespołem jl w linux'ie (czyli umiemy instalować linux'a, znamy się na php, mamy "pomysła" jak usprawnić jl, dodać nową funkcjonalność, itp itd.....aha, i znamy podstawy angielskiego):
http://gitorious.org/joomleague/pages/E ... w_personal

edit:
odnośnie moich uwag do przenoszenia danych z EVENTS do STATISTICS (3 posty wyżej):
pracuję obecnie nad statystykami generowanymi z EVENTS, więc wszelkie "przenoszenie" jest niepotrzebne, kod wkrótce w repo...
http://llk.pl::jl_1.6 | jl_2.x | jl_3.x testing/production enviroment
samiec alfa koncernu 'Cham_Burak_Prostak' || proved: the most annoying person on the forum

comraden

Postby comraden » Fri Nov 12, 2010 4:38 am

odnośnie punktu 7, czyli symlink'ów (dla zupełnych window'siarzy):
nie wiem jak to się nazywa w windzie (robiłem to w linux'ie i tu jest to zupełnie naturalne), ale chyba nawet działa...
posługiwałem się jakimś programem do tego celu, straszna masakra, coś jak opróżnianie i wymioty w jednym...
piszę o tym, ponieważ w 3rd_party są także skrypty dla windy i wcale nie trzeba linux'a, aby mieć aktualne repo jl.
ale o to prosze już mnie nie pytać :knuppel: :knuppel: :knuppel:
samiec alfa koncernu 'Cham_Burak_Prostak' || proved: the most annoying person on the forum

timoline
Joomleague Core Developer, Donator
Joomleague Core Developer, Donator

Postby timoline » Fri Nov 12, 2010 7:47 am

comraden

Postby comraden » Fri Nov 12, 2010 6:13 pm

yeah, timoline, forget about this windowshit.
I'll try popularize linux :whistling:

kubik
.

Postby kubik » Sat Nov 19, 2011 12:57 pm

Mam dostęp do shellka na serwie. Na domenie mam Joomla + Joomleague 1.5.3, chcę używać gita do aktualizacji komponentu.
Wersja dla debili (W tym dla mnie też :cool: Comraden nie śmiej się :knuppel: )
0. Na serwie jest już git.
1. Utworzyłem katalog.

Code: Select all

mkdir repo

2. Po wejściu do katalogu komendą cd repo pobieram repozytorium git projektu joomleague::

3. Wchodzę do katalogu 3rd_party komendą cd joomlegue/3rd_party
i uruchamiam w edytorze plik Joomleague_www2git_linkscript.sh komendą:

nano Joomleague_www2git_linkscript.sh

Mam takie cuś:

#!/bin/bash

GIT=/home/And_One/git/jsports/joomleague
WWW=/var/www/joomleague

clear

[...]

Zamieniam więc na moje lokalne repo:

GIT=/home/kubik/repo/joomleague
WWW=/home/kubik/domains/lzs-skalagi.pl/public_html

4. Odpalam skrypt:

sh Joomleague_www2git_linkscript.sh

i dostaję info:

remove components/com_joomleague
link components/com_joomleague with GIT
remove administrator/components/com_joomleague
link administrator/components/com_joomleague with GIT

5. Następnie komenda:

git pull

6. U mnie wywala tak:

git: /usr/local/lib/libz.so.1: no version information available (required by git)
git: /usr/local/lib/libz.so.1: no version information available (required by git)
git-fetch: /usr/local/lib/libz.so.1: no version information available (required by git-fetch)
git-symbolic-ref: /usr/local/lib/libz.so.1: no version information available (required by git-symbolic-ref)
Already up-to-date.

Najważniejszy jest ostatni wiersz.
Powinno działać. Proszę o koment 'kumatych' :whistling: .
Joomla 2.5.x & 3.x
JoomLeague - Latest Git Version
GG Network No : 5739578
www.RegioLiga.pl

comraden

Postby comraden » Sat Nov 19, 2011 3:19 pm

dostałeś "Already up-to-date", więc powinno być ok.
a problem może być z instalką git'a, ten serw to jakiś hostowany z shell'em, czy samodzielnie stawiałeś? Na hostingach wrzucają różne zabezpieczenia na shell ...

kubik
.

Postby kubik » Sat Nov 19, 2011 3:58 pm

comraden wrote:dostałeś "Already up-to-date", więc powinno być ok.
a problem może być z instalką git'a, ten serw to jakiś hostowany z shell'em, czy samodzielnie stawiałeś? Na hostingach wrzucają różne zabezpieczenia na shell ...

Git hostowany z shellem, jest już na serwie ale nie znam konfiguracji, host to linuxpl więc nie wiem dokładnie o jakich zabezpieczeniach mówisz, czy chodzi o

git-fetch: /usr/local/lib/libz.so.1: no version information available (required by git-fetch)
git-symbolic-ref: /usr/local/lib/libz.so.1: no version information available (required by git-symbolic-ref)

?
Joomla 2.5.x & 3.x
www.RegioLiga.pl

kubik
.

Postby kubik » Sat Nov 19, 2011 11:11 pm

kubik wrote:
comraden wrote:dostałeś "Already up-to-date", więc powinno być ok.

Git hostowany z shellem, jest już na serwie ale nie znam konfiguracji, host to linuxpl więc nie wiem dokładnie o jakich zabezpieczeniach mówisz, czy chodzi o

?

Już nie sypie warningami, naprawili mi to.
Joomla 2.5.x & 3.x
www.RegioLiga.pl

comraden

Postby comraden » Sun Nov 20, 2011 10:02 am

kubik wrote:Już nie sypie warningami, naprawili mi to.

eee tam, od razu naprawili ...
przy pierwszym uruchomieniu pewnie popluło warning'ami, potem jest ok :whistling:

Return to “Polish”