Ekstraklasa 2014/2015 - analiza

Moderator: comraden

comraden
Joomleague Core Developer

Ekstraklasa 2014/2015 - analiza

Postby comraden » Wed Sep 09, 2015 2:58 am

"Co to, kurwa, jest???" - reakcja @comraden'a po zapoznaniu się z kilkoma serwisami prezentującymi rozgrywki Ekstraklasy sezonu 2014/2015.

W poniższych rozważaniach skupię się wyłącznie na rakingach (bardziej po polsku: tabelach).
Do poprawnego przedstawienia rozgrywek Ekstraklasy w sezonie 2014/2015 potrzeba 3(trzech) rankingów (tabel):
Runda zasadnicza -> Runda finałowa -> Tabela końcowa
Jeżeli nie ma wszystkich trzech tabel, to użytkownik nie jest w stanie zorientować się w przebiegu rozgrywek, i/lub nie jest w stanie stwierdzić jak nastąpił podział na grupy mistrzowską i spadkową, i/lub nie jest w stanie ustalić końcowego miejsca drużyn.
Na początek zdefiniujmy sobie wskaźnik: NoRank. Będzie nas informował o ilości brakujących rankingów (tabel).
Jeżeli na stronie zabraknie jednej tabeli, to
NoRank=33% -> (1/3)*100%
dwóch:
NoRank=66% -> (2/3)*100%
trzech:
NoRank=100% -> (3/3)*100%
Wyniki:
ekstraklasa.org NoRank=66%
ekstraklasa.net NoRank=33%
lechia.pl NoRank=66%
uefa.com NoRank=100%

Omówmy to sobie pokrótce:
Czy naprawdę elstraklasa.org jest oficjalnym serwisem (tak jest na stronie)? To są jakieś kpiny... Jest tylko tabela po rundzie zasadniczej.
ekstraklasa.net - runda zasadnicza + runda finałowa.
lechia.pl - jedyna z tabelą końcową (ale TYLKO ta tabela).
No i uefa.com, czyli mają w dupie ligowe rozgrywki w poszczególnych krajach.

edit:
90minut.pl NoRank=66%
http://llk.pl::jl_1.6 | jl_2.x | jl_3.x testing/production enviroment
samiec alfa koncernu 'Cham_Burak_Prostak' || proved: the most annoying person on the forum

comraden

Re: Ekstraklasa 2014/2015 - analiza

Postby comraden » Wed Sep 09, 2015 3:02 am

@comraden: "Mówię o tym, że kłamiesz ludziom w oczy o rozgrywkach (...)"
@DarioB: "Nie kłamię. Mam przynajmniej taką nadzieję."
...
@comraden: "Nadzieja umiera ostatnia."

Wiemy jak to wygląda "gdzie indziej", zobaczmy jak jest na naszym podwórku, czyli:
lechia.net NoRank=66% (czyli brakuje DWÓCH tabel)
Ponieważ znamy dostępny kod, możemy omówić sobie wszystkie ograniczenia jl:
1. Aby otrzymać tabelę rundy finałowej potrzebny byłby kolejny "project". @DarioB zapewne nie chciał komplikować serwisu, stąd rezygnacja z tej fazy.
2. Przy obecnym kodzie NIE MA MOŻLIWOŚCI wygenerowania tabeli końcowej.
3. Nie widzę w serwisie w ogóle MECZY fazy finałowej (może źle szukam).
4. Można dodać te mecze do obecnego "project'u" i zaznaczyć "don't include in ranking" (nie testowałem).
5. Na liście rozgrywek, w jakich uczestniczy Lechia, dla sezonu 2014/2015 pojawia się błędna pozycja (8), powinno być (5).

A teraz coś pozytywnego...
Ponieważ chciałem pokazać, jak powinien wyglądać poprawny serwis z danymi ekstraklasy zacząłem pisać scrypt do importu danych z wybranej strony www (jestem zbyt leniwy, by bez sensu klepać kolejki i mecze). No i wygląda to obiecująco, ale pokolej.
1. pobieramy ze strony listę wszystkich meczy.
2. za pomocą scrypt'u (w php) tworzymy plik importu (.jlg)
3. importujemy dane do serwisu.

Ale wszystko to ręczna robota, co jeżeli chcemy pobrać WSZYSTKIE sezony np.Pucharu Polski? Musimy ręcznie wchodzić na stronę, zaznaczać dane, pobierać (kilkadziesiąt razy, tyle ile jest sezonów).
Od czego wrodzone lenistwo...
Piszemy bardziej zaawansowany scrypt. W nim jako zmienną podajemy adres strony z danymi. Definiujemy miejsca startowe i końcowe danych rozgrywkowych. Pobrane dane wysyłamy do scryptu generującego plik .jlg. Odpalamy i mamy gotowy plik do importu. I teraz jeżeli działa to:
Szukamy w jakimś gównianym serwisie typu 90minut danych rozgrywkowych np Pucharu Polski.
Definiujemy (na podstawie adresu np. http://www.90minut.pl/liga/0/liga7470.html tutaj 7470) które ligi to interesujące nas dane. W pętli zadajemy "przetrawienie" wszystkich sezonów. Odpalamy,czekamy 15 minut i mamy w katalogu WSZYSTKIE sezony Pucharu Polski gotowe do importu.
Ponieważ nasz czas jest zbyt cenny na pierdoły każemy koledze/hindusowi/chińczykowi importować pliki.
No i mamy kopię rozgrywek (powinno to zająć 1-2 dni jednej osobie, trzeba posprawdzać Cluby, zmiany nazw, itp, itd)
Piszę to bo widzę u Ciebie, @DarioB, próbę organizacji rozgrywek Pucharu Polski.
Ale taka kopia to dalej gówno...
Teraz najlepsze: instalujemy truerank, automatycznie generujemy drzewko na podstawie meczy (zajmuje to 2 minuty na sezon). Po dwóch-trzech godzinach mamy pełną historię Pucharu Polski Z PEŁNYMI RANKINGAMI DRUŻYN.
I nie musimy łgać użytkownikom co do miejsca Lechii w PP :whistling:
samiec alfa koncernu 'Cham_Burak_Prostak' || proved: the most annoying person on the forum

comraden

Postby comraden » Tue Sep 29, 2015 4:19 am

Skrypt działa, a więc do rzeczy...
harvester.pl
końcówka pl nie oznacza, że został napisany w Polsce, to tylko skrót od perl'a.
Początkowo męczyłem się z php, myślałem, że może to jakoś dodam do kodu jl, ale ... no właśnie to męka. A perl jest właśnie stworzony do takich rzeczy.
Niestety, skrypt wykorzystuje kilka modułów cpan (piszę niestety, bo nawet jak komuś wyśle to NIE ZADZIAŁA bez instalacji tych modułów). Poza tym na obecnym etapie jest nieobsługiwalny przez kogokolwiek innego (sieczka w kodzie). Ale to jest do poprawienia i ucywilizowania.

Na projekt do "pobrania" wybrałem NHL z kilku powodów.
1. Już kiedyś próbowałem się dowiedzieć JAK rozgrywają tą ligę i niedowiedziałm się, więc może teraz.
2. BARDZO DUŻO meczy (około 1250 przy 30 team'ach), więc TRUDNE zadanie, ale jak już zostanie rozwiązane to wszystkie inne ligi to "pikuś". Sam import pliku .jlg do jl trwa jakieś 2 minuty na localhost'cie (z uwagi na liczbę meczy). Dla porównania w ekstraklasie 300 meczy dla 16 team'ów.
3. BRAK MATCHDAY'S (grupowanie w kolejkach jest KONIECZNE w jl), czyli pisząc skrypt musiałem to uwzględnić.

NHL 2014/2015
http://www.nhl.com/ice/standings.htm?se ... stn-league
wkrótce analiza oszustwa jakiego dopuszcza się NHL...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

comraden

Postby comraden » Thu Oct 01, 2015 4:56 am

Rankingi Division, Conference, League są ok.
Natomiast vsEast i vsWest to niestety przykład debilizmu admina. Po prostu problem przerósł jego zdolność pojmowania. Mamy tu przykład czystego KŁAMSTWA-OSZUSTWA-WCISKANIA-KITU. Najgorsze, że taka sytuacja trwa od kilku(kilkunastu) lat, i jak kiedyś próbowałem się czegoś dowiedzieć o tych rozgrywkach to własnie W TYCH RANKINGACH SZUKAŁEM ROZWIĄZANIA i dupa blada. No i okazuje się (jak zwykle?), że to wcale ja nie jestem jakiś szczególnie tępy, tylko po prostu admin strony jest SKOŃCZONYM KRETYNEM.

Poniżej trzy screeny (robione po pijaku), ale myślę, że widać o co chodzi...

Najgorsze , że to wcale nie koniec ściemniania na NHL.com
vsWEST wkrótce (muszę to wrzucić online btw), a potem zajmiemy się playoff'ami i rankingiem końcowym...
Stawiam tezę(po 0,7): Jeżeli rozgrywki zawierają więcej niż jedną fazę, to admin strony daje dupy. :whistling:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

DarioB
.
Joomleague version: 2.0.x

Postby DarioB » Mon Oct 19, 2015 8:30 pm

Lekko zaniedbałem forum a tu do mnie i to personalnie pije :)

comraden

Postby comraden » Tue Oct 20, 2015 10:42 am

personalnie po starej znajomości ;)
Ale musisz przyznać, że zupełnie delikatnie... :whistling:

DarioB
.

Postby DarioB » Tue Oct 20, 2015 12:40 pm

Znając ciebie to naprawdę delikatnie :)

DarioB
.

Postby DarioB » Tue Jun 21, 2016 12:31 pm

Rusza kolejny sezon ligowy a ja nadal nie wiem jak sobie poradzić z naszą ekstraklasą.
Nie wiem jak to zrobić technicznie by był jedne projekt dla sezonu zasadniczego i rundy finałowej.

comraden

Postby comraden » Tue Jun 21, 2016 1:06 pm

eeeeeeeeeeee, jeżeli chodzi o mnie to NIE PRZEWIDUJĘ UDOSTĘPNIANIA MOJEGO KODU DO ZARZĄDZANIA PROJEKTAMI.
Obecnie pracuję nad aktualizacją i upgrad'em do wersji jl_3.0.
Jeżeli się uda to bę... moment, zróbmy to porządnie:
1. Upgrade truerank do jl_3.0
2. Stworzenie pierwszego PRAWIDŁOWEGO serwisu dotyczącego jednego turnieju (prawdopodobnie Mistrzostwa Europy lub Mistrzostwa Świata)- cała historia i pełne rankingi - wyniki meczów, bez składów i autorów bramek.
3. Na tej podstawie pierwszy serwis dotyczący PROGNOZOWANIA wyników - zupełnie inna technologia, bez rozkładu poissona i innych debilnych sieci neuronowych, bo te wszystkie obecne prognozy to można sobie w du...szę wsadzić.
4. Może wkrótce sklecę jakiś artykulik na ten temat (po polsku), bo jak przeglądam te wszystkie prognozy i pseudomatematyczne brednie leżące u podstaw obecnego przewidywania to mnie krew zalewa...

to tyle w kwestii szkicowego terminarza comraden'a
aha, @dario, odpaliłem tego starego kompa, pozostaje znaleźć repozytorium do rywali i mogę Ci przesłać

DarioB
.

Postby DarioB » Tue Jun 21, 2016 4:06 pm

Super czekam

comraden

Postby comraden » Wed Nov 08, 2017 12:36 pm

Pisałem kiedyś o wykresie minuty/bramki. Są gdzieś takie wykresy w necie?
Ułożyłem query (okazało się to całkiem łatwe), prawie nie obciąża serwera.
Pozostaje tylko podpiąć pod ChartDirector'a i mamy ładne wykresiki.
Powstanie z tego ładne extension, bo wykresy można robić dla każdego events, dla zawodników, drużyn, itp itd.
Wrzucam Lechię z serwisu @dario jako przykład.

DarioB
.

Postby DarioB » Sat Nov 18, 2017 6:23 pm

tylko wydaje mi się że trzeba rozbudować czas do 120 minut ze względu na dogrywki :)

comraden

Postby comraden » Mon Nov 20, 2017 12:55 am

Oś czasu to się sama rozbuduje na wykresie, jak będą dane (czyli minuta bramki będzie np. 115)
Tutaj widać piki w minutach 45 i 90, ale są także bramki w 95, czyli jakoś to można wprowadzić w jl, aby w sql-u pobrać minutę 95-tą.
Nie zaglądałem jak masz wpisane te minuty, ja tylko wysłałem wynik zapytania do programu....
Ale ChartDirector jest tak ciekawy, że oferuje wykresy "clickable", czyli jak już napiszę extension to będzie można kliknąć w każdy słupek na wykresie i otrzymać listę meczy z bramką w danej minucie + strzelców
Przypominam, że mnie piłka nożna mało interesuje... :whistling:

DarioB
.

Postby DarioB » Mon Nov 20, 2017 10:37 am

Masz rację. Wszystkie bramki zdobyte po 90 minucie ale nie w dogrywce są zaliczane jako 90.

Return to “Polish”